indow.customerPrivacy.onMarketingConsentGranted(function () { })
nature's sunshine, nsp, naturalne ziola

Tatarak – jego właściwości i zastosowanie

Tatarak – jego właściwości i zastosowanie

Tatarak tak powszechnie występujący nad naszymi stawami i jeziorami nie jest rdzennie polską rośliną. Przywieziono go do naszego kraju przed paroma wiekami z Dalekiego Wschodu, gdzie uważany był za roślinę świętą. Ze względu na swoją ogromną żywotność, szybko się u nas zadomowił i rozprzestrzenił.

Tatarak w medycynie ludowej

Tradycja ludowa przypisuje mu magiczną moc. Do dziś w wielu wsiach w Zielone Świątki wyścieła się świeżo zerwanymi liśćmi tataraku podłogi domostwa i podwórza, aby oczyścić zagrody ze wszystkich złych mocy, a w Dzień Zesłania Ducha Świętego przystraja izby tatarakiem, aby rok był obfity w plony, a domownicy i bydło zdrowe.

Tatarak był też szeroko stosowany w medycynie ludowej jako lek na wiele schorzeń. I miało to swoje uzasadnienie, bowiem jego właściwości lecznicze są rzeczywiście duże. Tatarak zawiera żywicę twardą i lotną, olejki eteryczne, garbniki, kwas askorbinowy i kaolinę. Ma silne właściwości odkażające i przyjemny zapach. Spróbujcie, wrzucić świeży korzeń lub dolną część liścia tataraku do naczynia z wodą z kranu. Przekonacie się, jak wspaniały, orzeźwiający smak po paru minutach będzie miała nasza zwykła „kranówka”.

Zapomiany choć zdrowy 

Niestety, obecnie rzadko kto pamięta o tych cudownych zaletach tataraku. Nawet lekarze zajmujący się ziołolecznictwem raczej nie zalecają swoim pacjentom tataraku. A szkoda, bo tatarak jest pomocny w leczeniu m.in. dolegliwości żołądkowychukładu moczowego, chorób kobiecych, chorób układu nerwowego (np. padaczki i porażenia mózgowego), w bólach reumatycznych i artretycznych, pobudza przemianę materii, ogólnie wzmacnia organizm, wzmacnia też włosy. Mam nadzieję, że powrót leczenia naturalnego przywróci tatarakowi należne mu miejsce. Ze swej strony gorąco namawiam Państwa, abyście zainteresowali się tym pachnącym zielem i stosowali go przy leczeniu Waszych dolegliwości.

Najczęściej wykorzystywane w ziołolecznictwie są kłącza i korzeń tataraku. Możemy kupić je w aptece, ale możemy też zbierać je i suszyć sami. Pora „żniw” tatarakowych to późna jesień. Czysto wymyte kłącza drobno kroimy i suszymy w gorącym piekarniku. Wysuszone przechowujemy w szklanym słoju. Niektóre mikstury przyrządza się ze świeżego korzenia.

Tatarak – kilka przepisów 

  • Konfitura tatarakowa – 250 g świeżego korzenia tataraku, 1 l wody, 1/2 kg cukru. Gotuje- my syrop z wody i cukru, do gorącego syropu wrzucamy drobno posiekany korzeń. Gotujemy przez 3 kolejne dni 2 – 3 godz. dziennie, potem przekładamy do słoików, przechowujemy w chłodnym miejscu. Dawkowanie: 2 razy dziennie l łyżkę, rano o 8, po południu o 17 przez 2 – 3 miesiące. Usuwa śpiączkę, uporczywe przewlekłe bóle głowy, poprawia krążenie (zwłasz- cza dobra przy marznących nadmiernie stopach). Nasze babcie podawały też konfiturę chorym na padaczkę i porażenie mózgowe.
  • Cukierki tatarakowe – 250 g świeżego korzenia tataraku, 1 l wody, 1/2 kg cukru. Drobno pokrojony korzeń zalewamy wodą (tak, aby pokryła korzenie) i gotujemy do miękkości, na- stępnie odcedzamy i wykładamy na deseczkę do podsuszenia. Przygotowujemy syrop z wody i cukru, do gorącego syropu wrzucamy ugotowany korzeń, smażymy w syropie, aż zacznie krzepnąć na brzegach. Odstawiamy z ognia i mieszamy do ostygnięcia. Masę wykładamy na deseczkę i po ostatecznym zakrzepnięciu kroimy na cukiereczki. Doskonałe dla anemicznych dzieci, wzmacniają organizm wyczerpany chorobą.
  • Oliwka tatarakowa – 5 dkg świeżych korzeni, 1/2 l oliwy z oliwek lub orzechów arachi- dowych. Korzeń zalać oliwą i postawić w zielonym szkle na 14 dni na słońcu, wcierać w cho- re miejsce i w okolicach chorych narządów po kąpieli. Skuteczna przy częstych omdleniach, odblokowuje zatkane kanaliki nerek, pomaga w usunięciu kamieni nerkowych oraz przy bó- lach reumatycznych i artretycznych.

Źródło: “Zielska zioła i ziółka” – M.Leśnicka, Wikipedia, Wiedza i życie – publikacje

Darmowa dostawa od 300 PLN
nature's sunshine, nsp, naturalne ziola do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl