Wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych nie jest takie trudne i męczące, jak wielu z nas może sobie wyobrażać. Kluczem do sukcesu są przede wszystkim warzywa, owoce, a także produkty pełnoziarniste. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 9 porad, których zastosowanie korzystnie wpłynie na Twój organizm.
Prowadzenie zdrowego trybu życia staje się coraz bardziej popularne. Rośnie liczba osób, które chcą odżywiać się prawidłowo. Zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, a tym samym determinuje długość życia. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych – otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia oraz nowotworów.
1: Staraj się zbilansować swoje posiłki
Różnorodność w odżywianiu się, pozwala dostarczyć organizmowi wszystkie substancje odżywcze, których potrzebuje do poprawnego funkcjonowania. Konsumowanie różnorodnych produktów, ograniczy szansę na niedobór ważnych składników występujących w Twoim ciele.
2: Zwracaj uwagę na porcje
Oczywiście, możesz zjeść dowolną ilość szpinaku, czy brokułów, ale w przypadku wysokokalorycznego jedzenia, unikaj nadmiernych porcji. Przejadanie się może prowadzić do niestrawności, co jest ściśle związane z chorobami nadciśnienia, nadwagą czy cukrzycą. W XXI wieku przywykliśmy do tego, że porcje, które dziennie zjadamy są coraz większe. Kluczem do sukcesu jest rozważne planowanie ich.
3: Regularnie jedz warzywa i owoce
O ich zaletach można by było mówić bez końca. To nieskończone źródło witamin, błonnika i soli mineralnych. Są łatwo przyswajalne oraz szybko powodują uczucie sytości. Zalecane jest, aby spożywać 5 porcji "zieleniny" dziennie. Taką dawką może być niewielka gruszka, mandarynka, jabłko, cokolwiek tylko lubisz. Pamiętaj jednak nieustannie o pierwszym punkcie! Jedz różnorodnie, na śniadanie przygotuj brokuły, w ciągu dnia zjedz pomidora, a wieczorem przegryź chrupiącą marchewką. Warzywa, owoce i zdrowe odżywianie to pojęcia, które są ściśle ze sobą połączone.
4: Planuj posiłki
Żaden dietetyk nie zna lepiej Twojego planu dnia niż Ty. Owszem, podjadanie zdrowych przekąsek to nic złego, ale czasem może się okazać, że nie ma czasu na przyrządzenie ich rano, a kupne zazwyczaj nie grzeszą właściwym składem. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy postarać się wygospodarować czas np. wieczorem oraz sporządzić plan jadłospisu, co w rezultacie zaoszczędzi nasz czas i pozwoli zachować regularność odżywiania.
5: Nie jedz zbyt szybko
Jeżeli masz skłonność do zjadania całej potrawy w kilka minut, zacznij zwracać na to uwagę. Szybkie "pochłanianie" posiłków powoduje nierówne wchłanianie się węglowodanów, co zaburza prawidłową pracę układu pokarmowego. Co więcej, niezastosowanie się do tego założenia, wpływa na częstsze odczuwanie poczucia głodu.
6: Uzupełniaj mikroskładniki
Sama dieta nie dostarcza organizmowi wszystkich, niezbędnych do nienagannego działania organizmu substancji. Nie można zapominać o prawidłowej suplementacji i wspomaganiu naszych narządów. Zawarte w kapsułkach mikroelementy, są dla naszego organizmu łatwo przyswajalne, a ich dawki odpowiadają zawsze dziennemu zapotrzebowaniu.
7: Spożywaj ostatni posiłek najpóźniej na 2 godziny przed pójściem spać
Jak dobrze wiemy, nasze organizmy regenerują się podczas snu. Jedzenie tuż przed zasypianiem, obciąża nasz układ trawienny, przez co nasze ciało zamiast odpoczywać, jest zmuszone do trawienia dopiero co zjedzonej żywności. Jeżeli jednak czujesz uczucie głodu i musisz coś zjeść, wybierz lekkostrawną przekąskę, warzywo czy owoc.
8: Pij płyny przed posiłkiem albo co najmniej 30 minut po posiłku
Picie płynów w czasie jedzenia powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i wpływa na zaburzenie procesów trawiennych. Nawyk popijania prowadzi do powstawania gazów, wzdęć i zaparć. Aby przyzwyczaić się do braku płynów w czasie posiłku, można podczas odczucia suchości w ustach, przepłukać je wodą. Stosując się do tej zasady, zjemy mniej posiłku, a przez to dostarczymy organizmowi mniej kalorii.
9: Wiedz, co jesz - sprawdzaj etykiety produktów, które kupujesz
Przyzwyczailiśmy się do jedzenia przetworzonej żywności, która niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Większość produktów zawiera szkodliwe substancje. Masowo dodawane są: glutaminian sodu, glutaminian potasu, gluten i wiele innych. Weryfikowanie etykiet i wyrabianie w sobie świadomości odżywiania się, pozwoli Ci na uniknięcie wchłaniania nadmiernej ilości tych składników, co z kolei poprawi kondycję Twojego ciała.
Wyżej przedstawione zasady są uniwersalne – każdy może, a nawet powinien się do nich zastosować, by poprawić działanie swojego organizmu. Należy jednak też pamiętać, że każdy człowiek jest inny, więc w celu uzyskania wiedzy na temat dokładnych wskazówek dietetycznych, sposobu żywienia, czy rodzaju suplementacji, napisz do naszych specjalistów na skrzynkę pocztową: info@naturalneziola.pl, a udzielimy Ci w pełni spersonalizowanej porady.