Pasożyty wykorzystują substancje odżywcze znajdujące się w naszym organizmie. Wykrycie infekcji nie jest wcale proste, gdyż objawy są tak typowe, że można im przypisać dowolną dolegliwość. Najczęściej występującymi w organizmie ludzkim pasożytami są owsiki, glisty, tasiemce. Ludzie są żywicielami, dostarczającymi pasożytom pożywienia. Pasożyty są dosyć groźne. Mogą nawet powodować różne uszkodzenia narządów miąższowych żywiciela, co wiąże się z zakażeniami bakteryjnymi. Bardzo istotne jest zdiagnozowanie rodzaju pasożyta, gdyż od tego zależą metody leczenia i sposoby usuwania pasożyta z organizmu człowieka. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze pasożyty.
Glista ludzka
Wszystkie pasożyty dają nieco inne objawy. Na początek zajmijmy się glistą. Można zobaczyć ją w kale. By wykryć glisty w organizmie, należy dać kał do badania. Objawy zakażenia glistą są naprawdę trudne do zaobserwowania. Do objawów można zaliczyć: rozstrój jelit, bóle brzucha, pobudzenie nerwowe, napady lęku w nocy, czasami zawroty głowy. Domowe sposoby na pozbycie się pasożytów to picie soku z kiszonej kapusty lub soku z marchwi. Szklankę soku pijemy na czczo, to bardzo ważne. Warto także sięgnąć po naturalne suplementy wspomagające organizm w pozbyciu się pasożytów np. chlorofil, bądź niezwykle skuteczny czarny orzech.
Tasiemiec
Tasiemiec wzmaga apetyt swojego żywiciela. Dlatego osoby zakażone tasiemcem mają wzmożony apetyt i nie tyją, co jest najbardziej charakterystycznym dla zarażenia tasiemcem objawem. Poza tym pojawiają się bóle w jamie brzusznej, mogą również występować biegunki. Warto obserwować swój kał, gdyż można w nim zauważyć człony tasiemca, który się dzieli. Tasiemiec wbija się w ścianki jelita grubego i jest trudny do usunięcia domowymi sposobami. Wytępienie tasiemca zazwyczaj wymaga wizyty u lekarza.
Owsik
Owsiki objawiają się stosunkowo najprościej, gdyż swędzeniem odbytu. Te pasożyty najczęściej występują u dzieci, w skupiskach przedszkolnych. Zakażenie następuje po spożyciu pokarmu zawierającego jaja owsika. Owsiki wędrują jelitami w okolice odbytu, gdzie składają jajeczka. Drapiąc się, pogłębiamy zakażenie. Możemy próbować pozbyć się owsików, pijąc na czczo sok z kiszonej kapusty, jeść pestki dyni lub czosnek. Wszystkie te pokarmy nie są mile widziane przez dzieci, dlatego jedynym skutecznym sposobem może okazać się suplementacja. Owsiki giną, także gdy używamy ciepłej wody i mydła. Bezwzględne przestrzeganie higieny może okazać się kluczowe w przypadku chęci pozbycia się pasożytów.