nature's sunshine, nsp, naturalne ziola

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to schorzenie polegające na niedostatecznej ilości hormonów tarczycy w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Główne działanie hormonów tarczycy, czyli tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), polega na pobudzaniu procesów metabolicznych w organizmie.

Objawy niedoczynności tarczycy

Jest to choroba, w której tarczyca nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości hormonu. Narząd ten odpowiada za przemianę materii, więc jeżeli cierpimy na niedoczynność tarczycy, możemy czuć się ospale i ociężale zarówno w znaczeniu fizycznym, jak i umysłowym.
– zmęczenie, sucha, szorstka skóra,
– przyrost wagi, uczucie zimna,
– wypadanie brwi, czasem także rzęs,
– niskie tętno, zaparcia,
– zmiana pigmentu skóry,
– zatrzymanie wody, opuchlizna (obrzęk),
– ochrypły głos, brak tchu,
– powiększona tarczyca (wole), bóle mięśni, apatia,
– depresja, w tym depresja poporodowa, problemy z widzeniem po zmroku,

Przyczyna choroby

Istnieje szereg możliwych przyczyn, a niekiedy wydarzenia odpowiedzialne za tę chorobę mogły mieć miejsce jeszcze w naszym życiu płodowym. Jeżeli tarczyca nie jest w stanie prawidłowo rozwinąć się u płodu, dziecko może urodzić się z niedoczynnością tarczycy. W Wielkiej Brytanii wszystkie dzieci bada się pod tym kątem tuż po urodzeniu, a przy zastosowaniu odpowiedniej terapii dzieci chore mogą rozwijać się normalnie.

-Choroba autoimmunologiczna

-Niedobór jodu

-Zaburzenia podwzgórza  i przysadki mózgowej

Leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na regularnej suplementacji brakujących hormonów tarczycy, czyli na przyjmowaniu preparatów tyroksyny. Obecnie jest to lewotyroksyna produkowana syntetycznie, która ma działanie jak hormon wytwarzany w tarczycy. Nieodzownym elementem terapii powinna być przede wszystkim zmiana i dostosowanie trybu życia. Poniżej zamieszczamy kilka porad, które są skuteczne w walce z niedoczynnością tarczycy.

Zmiana diety

1. Znacznie ograniczyć lub wyeliminować kofeinę i cukry, w tym rafinowane węglowodany, takie jak mąka, warzywa psiankowate takie jak ziemniaki czy pomidory, soję.

2. Zwiększyć spożycie białka. Orzechy, komosa ryżowa, mięso ale wolne od hormonów i antybiotyków w tym podroby, jaja, ryby, niektóre rośliny strączkowe.

3. Zwiększyć spożycie tłuszczu – tak, tłuszcz jest twoim przyjacielem w tym wypadku, niewystarczająca ilość tłuszczu zaostrza zachwianie równowagi hormonalnej. Naturalne, zdrowe tłuszcze to oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, masło ghee, awokado, len, ryby, orzechy, ser pełnotłusty, mleko kokosowe, smalec. Oleje roślinne rafinowane wyeliminować całkowicie.

4. Uzupełniać niedobory mikroelementow : witamina D, żelazo, kwasy tłuszczowe omega 3, selen, cynk miedź, witamina A, witaminy z grupy B

Kilka wyjaśnień:

• Powszechnie uważa się, że niedoczynność tarczycy powoduje niewystarczająca ilość jodu. Dr Kharrazian twierdzi, że jeśli masz Hashimoto, suplementacja jodem jest jak wlewanie benzyny do ognia, więc należy unikać tych suplementów i soli jodowanej. Podstawowym źródłem jodu powinny być : ryby morskie, glony i owoce morza.  Źródła uzupełniające: jajka, szparagi, fasola lima, grzyby, szpinak, nasiona sezamu, boćwina, i czosnek.

• Optymalne stężenie witaminy D to 50-80 ng/ml; spadek poniżej 32 przyczynia się do zakłócenia pracy hormonów i może powodować niedoczynność tarczycy

• Kwasy Omega-3 pochodzenia zwierzęcego od zwierząt karmionych trawą , z ryb, z siemienia lnianego i orzechów włoskich wpływają znacząco na poprawę funkcjonowania tarczycy.

5. Wyeliminuj w 100% gluten. Budowa molekularna tarczycy jest prawie identyczna z glutenem, co zwiększa ryzyko ataku autoimmunologicznego

6. Bądź świadomy goitrogenów, które mogą zakłócać funkcjonowanie tarczycy, ale gotowanie w produktach je zawierających je dezaktywuje. Produkty zawierające goitrogeny to brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, kapusta, kalarepa, brukiew, rzepa, proso, szpinak, truskawki, brzoskwinie, rzeżucha, orzeszki ziemne, soja, rzodkiewka. Rzeżuchę i rzodkiewkę można jeść z umiarem natomiast soje i orzeszki ziemne całkowicie wyeliminować, pozostałe można jeść po ugotowaniu.

7. Sięgaj po żywność z glutationem i wspomagającą jego produkcje . Glutation jest najsilniejszym przeciwutleniaczem, który wzmacnia układ odpornościowy i jest podstawa w procesie leczenia. Znajdziesz je w szparagach, brokułach, brzoskwiniach, szpinaku, czosnku, awokado, kurkumie, grejpfrutach, kapuście, orzechach włoskich, ostropeście plamistym, surowych jajach lub w suplementach pobudzających jego wytwarzanie w organizmie np. N-Acetyl Cysteina 600 mg

8. Zadbaj o prawidłową florę bakteryjna jelit. Aż o 20 procent funkcji tarczycy zależy od zdrowych bakterii jelitowych, więc najlepiej uzupełnić je probiotykami lub jogurtami naturalnymi, najlepiej własnoręcznie przygotowanymi z pełnego świeżego mleka. Wyeliminuj stany zapalne, grzybicze i produkty powodujące stany zapalne.

9. Oczyść wątrobę z toksyn i unikaj produktów spożywczych przetworzonych, środków pielęgnacyjnych i kosmetyków zawierających dużo chemii.

10. Relaks. Tarczyca jest bardzo delikatna i wyjątkowo silnie reaguje na stres, postaraj się go ograniczyć, naucz się technik relaksacyjnych.

Darmowa dostawa od 300 PLN
nature's sunshine, nsp, naturalne ziola do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl