indow.customerPrivacy.onMarketingConsentGranted(function () { })
nature's sunshine, nsp, naturalne ziola

Depresja i naturalne przezwyciężenie jej

Depresja i naturalne przezwyciężenie jej

Depresja nie może być lekceważona. To nie jest chwilowe obniżenie nastroju, które łatwo mija. Zaniedbanie zdiagnozowanej depresji może mieć poważne konsekwencje. Nie znaczy to jednak, że od razu należy sięgać po silnie działające środki farmakologiczne. W nas samych tkwią ogromne możliwości i wykorzystując środki naturalne, możemy poradzić sobie z depresją. Gdyby jednak okazało się, że zastosowane metody nie pomogły, należy koniecznie zwrócić się do specjalisty.

Ćwiczenia i kondycja

Dobroczynne działanie ćwiczeń fizycznych na nasze ciało oraz psychikę nie ma sobie równych. Dlatego może dziwić, że nie korzysta się powszechnie z tego jakże prostego (i w dodatku darmowego) sposobu na utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Uprawianie jakiejś dyscypliny sportu może być doskonałym sposobem na pokonanie depresji. Niezależnie od tego, czy biegamy, pływamy, jeździmy na rowerze, ćwiczymy aerobik, tańczymy czy spacerujemy, wysiłek fizyczny powoduje, że w naszym organizmie wyzwalają się endorfiny, hormony szczęścia. Poprawia nam się nastrój i samopoczucie, a to pierwszy krok do wyleczenia. Trzeba jedynie pamiętać, że ćwiczyć powinno się systematycznie. Jeden czy drugi zryw, tak od przypadku do przypadku, nie pomoże, gdyż depresja czy stany przed depresyjne powinny być traktowane z ogromną powagą. Powinno się ustalić, kiedy będziemy ćwiczyć i w jaki sposób, a potem konsekwentnie trzymać się tego planu. I warto pamiętać o tym, że pory roku się zmieniają – inny program będzie dobry wiosną i latem, a inny jesienią i zimą.

Odżywianie się

Odpowiednio dobrane produkty spożywcze również mają wpływ na samopoczucie. Dzięki nim podnosi się w organizmie poziom hormonu szczęścia, serotoniny. Bardzo dobrze działają na nasz nastrój węglowodany, ale nie te proste, lecz złożone. Depresja nie ulegnie szklance Coca-Coli, czy mlecznemu batonikowi, a raczej kanapce z ciemnego chleba, brązowemu ryżowi albo musli. Z pewnością poprawia nastrój gorzka czekolada. Doskonałe są również banany. Warto jeść wszelkie kasze, na przykład gryczaną i jaglaną, płatki owsiane, warzywa strączkowe. Te ostatnie to doskonałe źródło witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nie zapomnijmy też o nienasyconych kwasach tłuszczowych – w diecie powinny się znaleźć ryby oraz siemię lniane.

Chwila dla siebie

Stres i napięcie powodują nasilanie się objawów depresji, zaś dzięki relaksowi zaczynają one ustępować. Nie do przecenienia jest rola zdrowego snu. Spać trzeba w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu i oczywiście nie za krótko. „Zarywanie nocy” może jedynie pogłębić objawy depresji. Problemom ze snem skutecznie zaradzi relaks (chociażby kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, na przykład lawendowego). Można słuchać relaksacyjnej muzyki, ćwiczyć jogę, medytować. Każda forma relaksu pomaga nam poradzić sobie z depresją.

Naturalne wspomaganie

Zanim zaczniemy poważne leczenie środkami farmakologicznymi, wypróbujmy apteczkę natury. W sezonie jesienno-zimowym, kiedy brakuje słońca, bardzo pomocne są preparaty z dziurawca. Melisa i lawenda wyciszają i ułatwiają zasypianie. Jest wiele środków ziołowych działających uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Można korzystać także z aromaterapii albo sięgnąć po krople Bacha.

Darmowa dostawa od 300 PLN
nature's sunshine, nsp, naturalne ziola do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl