Cząsteczki zwane lipoproteinami przenoszą cholesterol. Najważniejsze z nich możemy podzielić na te o niskiej zawartości lipoprotein - LDL, oraz te które zawierają ich najwięcej - HDL. Lekarze podając wyniki cholesterolu zazwyczaj sumują liczbę cząsteczek ADL, HDL oraz triglicerydów. Należy w takim wypadku rozróżnić kilka pojęć:
Całkowity cholesterol jest miarą wszystkich cząsteczek cholesterolu znajdujących się we krwi - tak jak zostało wspomiane, są to cząsteczki ADL, HDL i triglicerydy.
Cholesterol LDL znajduje się w organizmie w przeważającej liczbie, co jest zjawiskiem naturalnym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku utrzymywania się zbyt dużej ilości cholesterolu LDL w organizmie, przez dłuższy czas, jesteśmy narażeni na osadzanie się lipoprotein w żyłach, co z kolei może prowadzić do chorób serca.
Cholesterol HDL apsorbuje złe cząsteczki i przenosi je z powrotem do wątroby, która usuwa go z całego organizmu. Wysokie stężenie cholesterolu HDL przyczynia się do oczyszczania układu krwionośnego.
Triglicerydy są z kolei tłuszczami we krwi, których ciało używa przy wydzielaniu energii. Ich nadmiar zyskuje na znaczeniu dopiero w przypadku zbyt wysokiego cholesterolu LDL i niskiego HDL, wówczas wpływają one negatywnie na pracę .
Jak sprawdzić, czy faktycznie posiadamy nadmiar cholesterolu w ogranizmie?
W zasadzie do tego wystarczy nam proste badanie krwi o nazwie lipidogram. Za jego pomocą możemy zmierzyć całkowitą zawartość cząsteczek we krwi a także wyodrębnić cholesterol ADL, HDL oraz triglicerydy.
Należy przede wszystkim pamiętać, że w badaniu najważniejszy jest stosunek cząsteczek ADL do HDL. Całkowity cholesterol często w porównaniu do ustalonych norm jest zawyżony, co jednak wbrew powszechnemu osądowi nie powinno być powodem do niepokojów.
Nie ma szczególnych objaw zawyżonego cholesterolu LDL. Dlatego też badanie powinno następować regularnie a jego częstotliwość powinna być uzależniona od wieku, podatności na choroby układu krwionośnego ale także trybu życia.
Kto powinien wykonać badanie lipidogramu?
Badanie powinno być w zasadzie traktowane tak samo jak sprawdzanie ciśnienia krwi. O ile w przypadku młodszych osób cholesterol raczej nie powinien być powodem do niepokojów, tak wszyscy powyżej 20 roku życia, a zwłaszcza osoby starsze, bądź prowadzące szybki tryb życia, powinny zwrócić na niego uwagę.
Dla osób u których nie zdiagnozowano żadnych chorób układu krwionośnego, optymalnym czasem w którym należy powtórzyć badanie jest 5 lat.
W przypadku dzieci, warto wykonać badanie cholesterolu w wieku 9-11 lat.
Obniżanie cholesterolu
W medycynie nigdy nie ma złotego środka. Należy jednak pamiętać, że podstawą jest zawsze tryb życia oraz to jak się odżywiamy. Często nieodzowną częścią leczenia okazuje się także suplementacja. Naturalne zioła potrafią absorbować "zły" cholesterol bez negatywnego wpływu na resztę organizmu. Uciekanie się do farmaceutyków zawsze powinno być ostatecznością, gdyż laboratoryjnie wytwarzane związki chemiczne odkładają się w całym ciele człowieka.