Kilka pokoleń wstecz, ludzie praktycznie nie potrzebowali dodatkowych ćwiczeń. Rolnictwo, prace domowe, spacery, zwykłe dzienne czynności sprawiały, że nasi przodkowie byli aktywni fizycznie. Zwykła codzienność pozwalała na utrzymanie dobrej kondycji, a nisko przetworzone jedzenie, trafiało do organizmów bez zbędnych substancji.
Technologia znacznie zmniejszyła czas jaki spędzano na zadaniach, które wymagały fizycznej pracy. Również jeżeli mówimy o jedzeniu, globalne rolnictwo i chęć osiągania jak największych zbiorów, znacznie pogorszyło to, co obecnie konsumujemy. Co więcej, w obecnych czasach, w produkcję jedzenia angażują się globalne korporacje, które także stawiają na jak największą ilość produkcji w miejsce jakości. Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym. Należy jednak spojrzeć na to wszystko także z drugiej strony - postęp technologiczny dał nam dostęp do zdecydowanie większej ilości wolnego czasu. To, czy podejmiemy się dodatkowej aktywności fizycznej, zależy dzisiaj tylko i wyłącznie od nas. Wystarczy już nawet 30 minut codziennych ćwiczeń, żebyśmy mogli czuć się lepiej.
Jaki poziom ćwiczeń jest najlepszy?
Jeśli tylko nie przesadzisz z intensywnością ćwiczeń, każda aktywność jest lepsza, niż żadna. Pamiętaj jednak, że każde ciało jest inne, bardziej, lub mniej podatne na urazy. To, w jaki sposób zaczniesz trenować, powinno być odpowiednio przemyślane. Początek jest bardzo często kluczowy. Złe dobranie ćwiczeń poza narażeniem na kontuzje, może Cię szybko zdemotywować. Wyrobienie w sobie nawyku, regularnych ćwiczeń z zaangażowaniem jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Pamiętaj także o tym do czego dążysz. Już po tygodniu odczujesz pozytywne skutki, które powinny Cię zachęcać do ciągłego sięgania po więcej.
Żróżnicowane, uniwersalne ćwiczenia to przede wszystkim aerobik. Jeśli jednak uważasz, że wolisz spróbować czegoś innego, innymi dobrymi rozwiązaniami są siłownia, joga, podnoszenie ciężarów, biegi czy nawet pływanie, jazda na rowerze, wspinaczka, a także proste, prace ogrodowe. Wybierz to, w czym czujesz się najlepiej. To pozwoli Ci zachować motywację, a także da satysfakcję z rozwijania się w danej dziedzinie.
Korzyści z aktywności fizycznej są niezliczone. Specjalnie dla Ciebie wymieniliśmy kilka, które zachęcą Cię do wstania z kanapy i rozpoczęcia nowego, aktywnego życia.
Ćwiczenia fizyczne obniżają ciśnienie krwi i regulują cholesterol
Wiele osób w dzisiejszych czasach choruje na nadciśnienie, a także ma problemy z cholesterolem. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia pozwalają praktycznie w 100 procentach wyleczyć podane przypadłości. W świecie, gdzie tabletki są na wyciągnięcie ręki, ludzie stali się wygodni i zapominają o naturalnych metodach na walkę ze schorzeniami. Nie popełniaj tego błędu i nie zatruwaj swojego organizmu. Odstaw tabletki i wybierz ćwiczenia!
Lepsza satysfakcja z życia
Dobrze dobrane ćwiczenia dadzą Ci także więcej radości z życia i satysfakcji. Podczas aktywności, twoje ciało wytwarza endorfiny. Hormony odpowiadające za odczuwanie szczęścia. Ich duża ilość w organizmie, poprawia pracę praktycznie wszystkich znanych organów znajdujących się w ciele człowieka.
Wzmocnione kości
Silne kości redukują szanse osteoporozy. Wyćwiczone kości są trudniejsze do złamania, a zwłaszcza w podeszłym wieku, ewentualny upadek, kontuzja, mogą być bardzo niebezpieczne dla całego organizmu. Nieważne ile masz lat, aktywność fizyczna wzmocni Twoje kości i ochroni Cię przed potencjalnymi urazami.
Więcej energii, poprawiona kondycja
Kilka kroków po schodach i już zaczyna się zadyszka? To oznacza, że zdecydowanie potrzebujesz więcej ruchu. Regularne ćwiczenia pozwalają na poprawę kondycji i zwiększają ilość naszej energii. Lepsza kondycja to także lepszy system krążenia. To z kolei przekłada się na większą ilość tlenu dostarczanych do komórek. Już po tygodniu odczujesz, że Twój organizm pracuje dużo lepiej.
Kontrola wagi
W połączeniu z dietą, odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą Ci wpływać na wagę Twojego ciała. Wydajna aktywność fizyczna przyśpiesza wchłanianie witamin, związków i substancji, które dostarczamy naszemu organizmowi razem z pożywieniem. Jeżeli zdecydowałeś się na dietę, ale nie masz czasu na ćwiczenie, spróbuj poszukać chociaż 15 minut w ciągu doby. Przy odpowiednim odżywianiu organizmu, trochę ruchu da zdwojone efekty.
Więc na co jeszcze czekasz? Wybierz to co lubisz najbardziej i zacznij to robić chociaż przez 30 minut dziennie. Jeśli poczujesz się znudzony, zmień ćwiczenia. Bądź elastyczny. Możesz ćwiczyć z przyjacielem, trenerem, rodziną, podstawa to szukać ciągłej motywacji. Część z niej przyjdzie także sama do Ciebie razem z efektami. Twoje ciało będzie coraz silniejsze, a Ty sam po prostu zaczniesz czuć się lepiej.