Woda to bardzo dobrze znany nam wszystkim związek chemiczny. Dlaczego jednak jest tak warto ją pić? Jaki rodzaj wody wybrać? Warto znać odpowiedzi na te i inne pytania. Spożywanie wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe przebiegi procesów w naszym organizmie.
Picie wody jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i ładnego wyglądu. Jej braki mogą spowodować poważne choroby w naszych organizmach. Odwodnienie może być bardzo niebezpieczne, a nawet prowadzić do śmierci. Z kolei niewielkie niedobory przysparzają problemy z przemianą materii, utrudniają odchudzanie, zwiększają stężenie toksyn w organizmie, powodują osłabienie i przyczyniają się do powstania cellulitu. Woda spożywana codziennie powinna być nawykiem bez względu na wiek czy stan zdrowia.
Rodzaje wód. Który wybrać?
Prawie wszystkie jedzone przez nas potrawy zawierają w sobie wodę. Większość, bo ponad 60% wody spożywamy jednak w postaci napojów. Warto więc przy jej wyborze zwrócić uwagę na kilka czynników.
Najczęściej powinniśmy pić wodę niskosodową. Zgodnie z prawem może ona zawierać nie więcej niż 20mg sodu na litr. Ten rodzaj wody nadaje się zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem i obrzękami. Może ona należeć do grupy wód mineralnych, źródlanych lub stołowych.
Wody mineralne
Wody mineralne pochodzą z naturalnych źródeł, dzięki czemu są bogate w cenne minerały, takie jak wapń, magnez, potas, czy żelazo. Składniki mineralne rozpuszczone są w niej w formie przyswajalnych jonów. Wody mineralne dzielą się na niskozmineralizowane (do 500 mg rozpuszczonych składników w litrze wody), średniozmineralizowane (500 – 1500 mg) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg). Wody lecznicze (powyżej 4000 mg) można pić w przypadku konkretnego schorzenia, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Wody źródlane
Kolejną grupę wód stanowią wody źródlane. Czerpane z naturalnych źródeł nie zawierają dużej ilości składników mineralnych. Można je pić w dowolnych ilościach, a także wykorzystywać do przygotowywania gorących napojów i potraw, ponieważ nie tworzą osadów.
Woda stołowa nie jest już 100% naturalnym produktem. Jest mieszanką różnych wód, a czasem zawiera też dodatek soli mineralnych. Z tego powodu nie nadaje się do gotowania, gdyż wytrąca osad.
"Kranówki" natomiast nie poleca się pić nawet po przegotowaniu. Zawiera tak mało składników mineralnych, że przyczynia się raczej do ich wypłukiwania z organizmu. Wzbogacona w związki chloru szkodzi nerkom i pęcherzowi.
Gdzie kupować wodę?
Wszelkie rodzaje wód najlepiej kupować w sklepach, w których nie stoją one w miejscach nasłonecznionych i gorących. Po otwarciu, najlepiej wypić wodę w ciągu kilkunastu godzin, aby nie zdążyły rozwinąć się w niej bakterie.