Koronawirus – szczepionka przeciw niemu w fazie testów! Co myślą o niej Polacy?

wpis w: Blog | 0
Światowa pandemia mocno namieszała w przemyśle farmaceutycznym. Kolejne szczepionki przechodzą pomyślnie fazy testów. Pojawia się pytanie już nie czy a kiedy oficjalnie będzie można zaszczepić się na koronawirus, który dotknął cały świat. Ale co na ten temat sądzą Polacy?

Niedawno prowadzona kampania wyborcza zmusiła polityków do poruszenia tego tematu. Koronawirus i sytuacja związana z nim dalej nie jest jasna. W większości pojawiała się opinia, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe. Obywatele z kolei raczej wyrażają chęć do szczepień.

Szczepionka przeciwko koronawirus - kiedy zostanie opracowana?

Sprawdziła to agencja SW Research na zlecenie “Rzeczpospolitej”. Sondaż przeprowadzony wśród Polaków wykazał, że większość z nich zaszczepiłaby się przeciwko koronawirusowi, jeżeli dostępny byłby odpowiedni lek. 25,2 proc. Polaków zrobiłoby to tylko w przypadku, gdyby była ona bezpłatna, natomiast 22,2 proc. respondentów jest gotowa zapłacić za szczepienie.

Na ten moment, szczepienia nie wykonałoby około 28,3 proc. osób. Ze szczepionki nie skorzystaliby najczęściej badani w wieku od 25 do 34 lat (36 proc.) i badani posiadający wykształcenie zasadnicze zawodowe (37 proc.). Zaszczepić się nie zamierza co trzecia osoba o dochodach w granicach 3001 zł – 5000 zł i ponad 30 proc. mieszkańców wsi.

Szybkie zakupy

Czy szczepionka na koronawirusa będzie gotowa jeszcze w tym roku? Wiele firm farmaceutycznych pracuje nad jej wytworzeniem, jednak nadal nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy dokładnie będzie możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi, który stał się tematem numer 1 na całym świecie w 2020 roku.

Wiemy już natomiast, jakiej mniej więcej ceny należy się spodziewać, jeżeli szczepionka będzie już dostępna. Rząd USA zawarł umowy z firmami Pfizer oraz BioNTech na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19. Cena jednej dawki wynosić będzie ok. 19 dolarów, jednak pełna skuteczność osiągnięta zostanie dopiero po dwóch zabiegach. Cena “pakietu” ma wynosić 39 dolarów, a więc około 150 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *