nature's sunshine, nsp, naturalne ziola

Chlorofil – dane naukowe o działaniu

Chlorofil – dane naukowe o działaniu

Chlorofil – zielony barwnik niezbędny roślinom do fotosyntezy czyli zamiany dwutlenku węgla i wody na glukozę i tlen. Proces ten wymaga energii słonecznej. Chlorofilina – pochodna chlorofilu, rozpuszczalna w wodzie, w której centralny atom magnezu został podmieniony na inny, najczęściej miedź. Kancerogen, karcynogen – substancja uszkadzająca komórki i prowadząca do rozwoju nowotworu.

Zastosowanie

Chlorofil jest od kilkudziesięciu lat wykorzystywany w leczeniu ciężkich, trudno gojących się ran. Chlorofil i chlorofilina tworzą kompleksy ze związkami policyklicznymi, z których wiele ma działanie kancerogenne. W ten sposób przyczyniają się do ochrony przed rozwojem nowotworów. Są one badane w chorobach skóry, w zwalczaniu niektórych mikroorganizmów – bakterii, wirusów i pasożytów i w licznych innych potencjalnych zastosowaniach zdrowotnych.

Mechanizm działania chlorofilu i chlorofiliny u ludzi

Leczenie przewlekłych ran

Wykazano, że chlorofil udrażnia mikrokrążenie rany, przez co ułatwia jej odżywianie i usuwanie z rany produktów enzymatycznej degradacji tkanek martwiczych. Co więcej, chlorofil wykazywał działanie przeciwzapalne, łagodząc niepożądany wpływ enzymów oczyszczających ranę. Opisano korzystny wpływ chlorofiliny na zapach z rany oraz jej właściwości przeciwbakteryjne. Jak się przypuszcza, za korzystne działanie na zapach z rany odpowiada właśnie zahamowanie metabolizmu bakterii zanieczyszczających ranę i przez to mniejsze uwalnianie związków siarki i merkaptanów.

W latach 50. XX w. na rynek amerykański wprowadzono maść zawierającą chlorofil, papainę i mocznik, z sukcesem stosowaną do chemicznego oczyszczania trudno gojących się ran. Stosowano go do leczenia odleżyn lub ran opornych na leczenie przeciwbakteryjne. Niedawno opisano skuteczność o maści podobnym składzie w leczeniu stopy cukrzycowej.

Zapobieganie nowotworom

Chlorofil i chlorofilina wiążą w przewodzie pokarmowym związki policykliczne, zmniejszając ich wchłanianie i biodostępność. Przekłada się to na ich słabsze działanie, a ponieważ wiele kancerogenów ma budowę policykliczną, sugeruje to wpływ chlorofilu na zapobieganie rozwojowi nowotworów. Można przypuszczać, że najsilniej to działanie dotyczy nowotworów przewodu pokarmowego, ale nie można wykluczyć wpływu na rozwój innych nowotworów.

Polscy autorzy na przykładzie znanego karcynogenu – oranżu akrydynowego, wykazali, że chlorofil wiąże go silniej niż inne naturalne związki. Do znanych kancerogenów wiązanych przez chlorofil należą też benzopiren (jeden z najsilniejszych karcynogenów dymu papierosowego), aflatoksyny, węglowodory aromatyczne i aminy heterocykliczne.

Aflatoksyny – czym są ??

Aflatoksyny to związki o silnym działaniu kancerogennym, wytwarzane przez pleśnie. Są szczególnie groźne dla osób, które przebyły wirusowe zapalenie wątroby typu B, u nich bowiem szczególnie często wywołują pierwotnego raka wątroby. Wspólnie działający zespół naukowców z USA i Chin wykazał, że wzbogacenie o chlorofilinę diety osób narażonych na aflatoksyny w pożywieniu przynosi efekty. Już po miesiącu o połowę zmniejszyło w moczu stężenie wskaźników uszkodzenia DNA. Autorzy we wnioskach uznali, że suplementacja chlorofiliny może zyskać istotną rolę w praktyce zapobiegania rakowi wątroby i innym nowotworom zależnym od zanieczyszczeń środowiska. Do podobnych wniosków doszli także inni naukowcy, także w aspekcie ochronnej roli chlorofiliny przed uszkodzeniami DNA pod wpływem innych mykotoksyn.

Aminy heterocykliczne to kancerogenne związki powstające m.in. w mięsie obrabianym w wysokiej temperaturze (>200 st. – typowe temperatury podczas smażenia czy grillowania). Autorzy amerykańscy w badaniu sponsorowanym przez instytucje rządowe wykazali, że dodanie chlorofiliny do tak przygotowywanego mięsa silnie zmniejsza uszkodzenia w DNA komórek jelita grubego.

Warto zwrocić uwagę, że chlorofil z oczywistych względów jest w stanie wiązać karcynogeny tylko, gdy będzie z nimi zmieszany, co w przypadku suplementów oznacza konieczność przyjmowania chlorofiliny wraz z posiłkiem.

Obok wpływu profilaktycznego badane są też – póki co głównie w laboratoriach – właściwości chlorofiliny w odwracaniu transformacji nowotworowej (czyli jej wpływ na „cofanie się raka”).

Błędem jest zamiana leków, zwłaszcza przeciwnowotworowych, na chlorofil! Powinno się też zachowywać odstęp (ok. 2 godz.) między chlorofilem a lekami.

Chlorofil w zwalczaniu mikroorganizmów

W warunkach laboratoryjnych stwierdzono:

przeciwwirusowe działanie chlorofilu, m.in. na wirusy grypy, HIV i HCV (wirus wirusowego zapalenia wątroby typu C); Bada się też przydatność chlorofiliny w zwalczaniu dengi (tropikalna gorączka krwotoczna, przenoszona przez komary); przeciwbakteryjne działanie chlorofiliny, m.in na bakterie Salmonella, gronkowca złocistego i Escherichia coli, Bacillus cereus i Listeria monocytogenes. W tym ostatnim przypadku chlorofilina okazała się skuteczniejsza niż podchloryn sodu, stosowany m.in. do odkażania basenów. Wykazano też, że chlorofilina w dużym stężeniu hamuje wzrost bakterii powodujących przykry zapach z ust.

Chlorofilina wykazała także działanie przeciwpasożytnicze.  W badaniu uczonych z Gorakhpur University (Indie) okazała się toksyczna w stosunku do różnych stadiów larwalnych przywry wątrobowej, przy czym światło słoneczne wzmagało to działanie nawet kilkaset razy. Sprawdza się nawet możliwość wykorzystania chlorofiliny do zwalczaniu pasożytów oraz larw komarów bezpośrednio w zbiornikach wodnych.

Chlorofil a choroby skóry

Wstępne badania wskazują na przydatność chlorofiliny w pewnych chorobach lub defektach kosmetycznych skóry. Chlorofilina może przyczyniać się do hamowania procesów starzenia się skóry utrudniając rozkład kwasu hialuronowego i ograniczając fotouszkodzenia skóry. Może też zmniejszać zaczerwienienie twarzy i wygładzać skórę. Korzystnie również wpływa na redukcję trądziku.

Inne działania i kierunki wykorzystania chlorofiliny

Ponieważ u podstaw fotosyntezy leży uwalnianie wolnych elektronów pod wpływem światła, badane są możliwości wykorzystania tego zjawiska w leczeniu nowotworów metodą fotosensytyzacji. Po podaniu chlorofiliny lub jej pochodnych w okolice komórek nowotworowych naświetla się je laserem, doprowadzając do martwicy.

Ważne uwagi praktyczne

 

Chlorofil może zmniejszać wchłanianie niektórych leków (np. chemioterapii, starszych leków przeciwdepresyjnych) i suplementów – należy skonsultować się z lekarzem i zachować 2-godzinny odstęp między tymi substancjami.

Chlorofilu nie należy przetrzymywać w przezroczystej butelce, bo pod wpływem światła zacznie uwalniać wolne rodniki.

Osoby stosujące chlorofil na skórę w celach kosmetycznych powinny to robić przed zaśnięciem, aby uniknąć aktywacji chlorofilu pod wpływem światła.

Źródło: “Instytut Integracji Medycyny” – M.Leśnicka, Wikipedia, Wiedza i życie – publikacje

Darmowa dostawa od 300 PLN
nature's sunshine, nsp, naturalne ziola do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl